herb

Powiat Warszawski Zachodni

background
background
background

herb

Kalendarz wydarzeń - 04.06.2022

Nadchodzące wydarzenia

 • Data wydarzenia:
  Adres wydarzenia:
  Lipków
  Organizator

  Powiat Warszawski ZAchodni
  Samorząd Województwa Mazowieckiego

  Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim

  Powiat Warszawski Zachodni organizuje Piknik Historyczny „Spotkanie z Trylogią” w dniu  4 czerwca 2022 roku  na Polanie Rekreacyjnej w Lipkowie.

  Zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie podczas rodzinnego pikniku historycznego „Spotkania z Trylogią”, który odbędzie się 4 czerwca 2022 roku na Polanie Rekreacyjnej w Lipkowie.

  Przeniesiemy się do XVII wieku, w czasy kiedy rozgrywa się akcja powieści Henryka Sienkiewicza. Podobnie jak w ubiegłych latach Polana w Lipkowie zamieni się w teatr historii na motywach „Trylogii”.  Będziemy podążać śladami Wieszcza i na nowo odkrywać historię Lipkowa  z którym był związany Henryk Sienkiewicz, a gdzie następnie przeniósł akcję słynnego pojedynku w powieści  „Ogniem i Mieczem” pomiędzy pułkownikiem kozackim Jurko Bohunem a  pułkownikiem Michałem Wołodyjowskim. 

  Oprócz inscenizacji słynnego pojedynku zapraszamy na widowiskowe i cieszące się popularnością wśród widzów pokazy konne w wykonaniu jazdy polskiej oraz kozackiej, rekonstrukcję historycznych obozowisk, czytanie fragmentów „Trylogii”, rodzinny turniej łuczniczy oraz warsztaty dawnych rzemiosł: garncarski, kowalski, tkacki i mincerski. Ciekawostką będzie Ormiański Stragan z pasami kontuszowymi prowadzony przez Przemysława Zambrzyckiego krewnego Ormianina Paschalisa Jakubowicza, który założył w XVIII w. persjarnię w Lipkowie, gdzie tkano pasy kontuszowe i rozmaite tkaniny ozdobne.  A to wszystko przy dźwiękach muzyki dawnej w wykonaniu muzyki ViatoreS.

  O oprawę historyczną zadba Sarmackie Dziedzictwo.

  Organizatorem pikniku „Spotkania z Trylogią” jest Powiat Warszawski Zachodni  i  Samorząd Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Ożarowie Mazowieckim       Gminą Izabelin, Gminą Stare Babice i  Kampinoskim Parkiem Narodowym.

  Zapraszamy !