Zabytki
W powiecie licznie występującą grupą zabytków są kościoły i obiekty sakralne. Warto zobaczyć między innymi neogotycki kościół z elementami romańskimi z 1257 r. pw. Św. Trójcy w Błoniu jak również barokowy kościół pw. Wniebowstąpienia NMP w Rokitnie z 1676 roku. Do najciekawszych pod względem architektonicznym należą również: neogotycki kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Lesznie z połowy XVII w., barokowy kościół z 1728 roku w Starych Babicach czy klasycystyczne kościoły pw. Św. Anny w Zaborowie z 1791 r. i pw. Św. Rocha z 1792 r. w Lipkowie.
Na terenie powiatu można spotkać liczne stare dworki, pałace i parki podworskie, które przywołują pamięć szlacheckiej świetności. Do najpiękniejszych z nich należy wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku barokowy pałac w Lesznie. Przez lata pałac niejednokrotnie ulegał różnym przeobrażeniom. Przebudowano wnętrza, zmieniano elewacje i dobudowano nowe skrzydło. Pałac otoczony jest parkiem, który założony został w XVIII wieku. Warto zobaczyć także położony malowniczo w dużym parku eklektyczny pałac w Zaborowie. Pałac opada tarasami w kierunku dwóch stawów a w jego architekturze przeważają formy barokowe i klasycystyczne z elementami secesyjnymi. Po II wojnie światowej został adaptowany na dom pracy twórczej RSW-Prasa. Wtedy go przebudowano i zagrał w kilku filmach, m.in. w "Karierze Nikodema Dyzmy". Ciekawy jest także pochodzący prawdopodobnie z I połowy XIX wieku, zbudowany w stylu klasycyzmu i neorenesansu pałac w Zaborówku. Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, posiada trzy obustronne, piętrowe ryzality: dwa skrajne zwieńczone trójkątnymi szczytami i ryzalit zwieńczony szczytami uskokowymi.
W Zielonkach można obejrzeć neorenesansowy Pałac Lasotów z 1855 r. Jest to budynek częściowo parterowy i częściowo piętrowy z trzykondygnacyjną wieżą na planie koła o szpiczastym hełmie. Od frontu ryzalit zwieńczony jest trójkątnym szczytem i poprzedzony żeliwnym gankiem o czterech smukłych kolumienkach. Neorenesansowa budowla z 1855 roku stanowi istotne miejsce na mapie polskich zabytków (wpis do rejestru nr 1124/501), reprezentując przykłady rozwiązań architektonicznych użytych jako pierwsze w Polsce. Architektem Pałacu był jego dawny właściciel, znany warszawski architekt, Alfons Ferdynand Kropiwnicki współtwórca m.im. Teatru Wielkiego w Warszawie.
Odrestaurowany, zgodnie ze sztuką konserwatorską, w najdrobniejszych szczegółach z zachowaniem wszystkich oryginalnych elementów i detali, pałac znów tętni życiem i zachęca wszystkich do wstąpienia w jego progi po których przestąpieniu mamy wrażenie przeniesienia się w czasie. Całości uzupełnia fakt iż podczas organizowanych tu przyjęć, koncertów i spotkań obsługa wita gości w oryginalnych strojach z minionych epok, a pałacowa kuchnia oparta jest na recepturach sięgających XVIII wieku. W pobliżu zachowało się ponad 2 ha pałacowego parku.
Ciekawym przykładem dawnej architektury dworskiej jest dwór w Pilaszkowie gdzie mieści się Muzeum Dworu Polskiego oraz największe na Mazowszu Muzeum Pojazdów Konnych, w którym zgromadzono około 40 unikatowych bryczek, karet, paradnych sań i wozów strażackich. Kolejnym ciekawym zabytkowym obiektem jest pochodzący z połowy XIX wieku dworek „Poniatówka” w Błoniu. W tej grupie zabytków wspomnieć należy także, klasycystyczny pałac w Passie i klasycystyczny Dwór Reicherów z początku XIX wieku w Ożarowie Mazowieckim, w którym 2 października 1944 r. podpisane zostało zakończenie Powstania Warszawskiego.
Równie ciekawą atrakcję stanowi zbudowany pod koniec XVIII wieku w stylu późno barokowym dwór w Lipkowie. Odrestaurowany w 1957 r. stanowi dziś plebanię sąsiadującego z nim kościoła pw. Św. Rocha. W dworze znajduje się stała wystawa o historii Lipkowa i Henryku Sienkiewiczu. Pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, tu właśnie w książce „Ogniem i Mieczem” umieścił pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim. Na tej podstawie w Lipkowie kręcone były niektóre sceny ekranizacji tej części sienkiewiczowskiej trylogii.
Swoją architekturą wyróżnia się również, zbudowany w latach 1842-1843 klasycystyczny ratusz w Błoniu, według projektu architekta Henryka Marconiego. Zniszczony w pożarze w 1914 r. budynek, był dwukrotnie odbudowywany w latach 1923 i 1967 r. Ratusz jest dziś siedzibą władz miejskich w Błoniu, a swój obecny wygląd zawdzięcza gruntownemu odrestaurowaniu w latach 1995-96.
Innym ciekawym obiektem wartym odwiedzenia jest zbudowana w stylu zakopiańskim, drewniana kaplica w Laskach. Budynek zbudowany w latach 1922-25 według projektu Łukasza Wolskiego, wzniesiony został na planie prostokąta, z uskokowym dachem i silnie wysuniętych okapach. W części zachodniej kaplicy pokrytej dachówką, wyodrębnione zostały pawilony mieszkalne.
Serdecznie zapraszamy Państwa do złożenia wizyty w Powiecie Warszawskim Zachodnim. Turyści odnajdą tu ciekawe ślady przeszłości, liczne zabytki architektury i atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne. Na inwestorów czekają natomiast korzystne warunki inwestycyjne i rozbudowana infrastruktura, a na wszystkich serdeczność władz i mieszkańców powiatu.