Ruszyła akcja edukacyjna "Bezpiecznie na drodze"
18 września na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesznie w ramach projektu „Żyj bezpiecznie w Powiecie Warszawskim Zachodnim – Edycja 2024”, który jest częścią Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka, na lata 2022-2024” uruchomione zostało mobilne miasteczko ruchu drogowego. W inauguracji akcji uczestniczyła Starosta Warszawski Zachodni Romuald Reszka, Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego inspektor Renata Skotnicka, koordynatorka projektu Anna Osowska – Rembecka, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesznie Krzysztof Radkowski oraz młodzież z SOSW.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości uczestników projektu w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz rozwój umiejętności praktycznych dzieci i młodzieży. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, jednak mogą uczestniczyć w nim wszyscy mieszkańcy powiatu.
Podczas inauguracji miasteczka Starosta Romuald Reszka podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w uruchomienie tego przedsięwzięcia:
– Cieszę się, że przystąpiliśmy do tego projektu, zależy mi na tym, aby mieszkańcy naszego powiatu czuli się bezpiecznie. Projekt będzie obejmował szersze działania, m.in. cykl wykładów dotyczących różnych zagrożeń i metod przeciwdziałania im. Jednym z elementów projektu jest miasteczko ruchu drogowego. Dziś rozpoczynamy działania w Lesznie, ale chcemy, aby pojawiło się ono we wszystkich gminach naszego powiatu. Projekt będzie trwał od września do grudnia br.
Podczas spotkania głos zabrała także pełniąca obowiązki Komendanta Powiatowego Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego inspektor Renata Skotnicka:
– Temat bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym pojawiał się już podczas debat społecznych, wiele osób postulowało zwiększenie działań edukacyjnych w tym zakresie. Miasteczko będzie świetnym narzędziem do tego, aby w sposób interesujący, przez osobiste doświadczenie przekazywać podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i uczyć naszych najmłodszych bezpiecznego i rozsądnego korzystania z dróg. Wszechstronność tego miasteczka i możliwość wykorzystywania go, nie tylko w plenerze, ale także w salach gimnastycznych i innych obiektach, umożliwi nam prowadzenie zajęć edukacyjnych dla większej grupy uczestników projektu. Dziękuję za to narzędzie, mam nadzieję, że będzie ono źródłem wiedzy i satysfakcji dla młodych ludzi.
Uczniowie uczestniczący w projekcie będą mogli korzystać z miasteczka ruchu drogowego pod okiem m.in. asp. Martyny Podolskiej, policjantki na co dzień zajmującej się profilaktyką społeczną, ale także rodziców czy opiekunów. Podczas zajęć poznają zasady poruszania się po drogach i nauczą się pokonywać różne przeszkody. Spotkania te będą przygotowywać dzieci do teoretycznego i praktycznego egzaminu na kartę rowerową i zakończą się konkursami z nagrodami na bezpieczny przejazd.
Warto pamiętać, że do 10. roku życia dziecko kierujące rowerem musi znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Samodzielny udział w ruchu drogowym na rowerze możliwy jest dopiero po uzyskaniu karty rowerowej, którą można zdobyć po ukończeniu 10. roku życia.
W ramach realizacji projektu planowane jest przeprowadzenie 6 imprez plenerowych/warsztatów organizowanych na terenie powiatu. Na każde wydarzenie poświęcone będzie 5 godzin zegarowych, natomiast celem projektu jest zaangażowanie minimum 250 osób łącznie.