herb

Powiat Warszawski Zachodni

background
background
background

herb

Plany na 2024 w naszej Geodezji.

Weszliśmy w rok 2024 ze sporym impetem. Sprawy związane z remontem budynku, przygotowania do nowych zamówień publicznych, nękanie nas ciągłymi ankietami i sprawozdaniami przez organy nadzoru geodezyjnego spowodowały, że z marszu weszliśmy w nowy rok bez chwili wytchnienia. A przecież sprawy bieżące, związane z załatwianiem codziennych potrzeb naszych mieszkańców, są dla nas najważniejsze i wśród tych dodatkowych wyzwań, mają priorytet.

Remont budynku geodezji

Nie wszyscy z Czytelników zdają sobie sprawę, w jakim rozbiciu funkcjonowaliśmy w czasie tego remontu. W poprzednim felietonie pisałem o tym, a również o tym że prawdopodobnie w lato się przeprowadzimy do wyremontowanego budynku. Niestety, opieszałość wykonawcy prac spowodowała, że praca naszych zespołów w rozsypce trwała znacznie dłużej. Powrót do budynku nastąpił dopiero na przełomie stycznia i lutego 2024 r. Wszystkie założenia zostały wypełniona, tak więc pracujemy w dużo lepszych warunkach. W chwili pisania tego tekstu trwają jednakże jeszcze ostatnie prace na zewnątrz budynku przy wykończeniu wieży przy wejściu do budynku. Pozostały również jeszcze do wykonania zgłoszone drobne poprawki wewnątrz budynku. Remont doprowadził przede wszystkim do polepszenia warunków pracy pracowników, ale również do zabezpieczenia dachu i elewacji budynku, lepszej termoizolacji oraz wykorzystania energii słonecznej (fotowoltaika). Elewacji nadano nowy, ciekawy wygląd, a poprzez dodanie wieży – również i formę. Interesanci skorzystają z odnowionych łazienek (również dla niepełnosprawnych) i klatki schodowej. Przestrzenie spełniają obecnie wymogi ochrony przeciwpożarowej. Remont sfinansowany był w lwiej części ze środków pozyskanych z zewnątrz, w ramach różnych projektów, o czym odpowiednio informujemy.

Modernizacja osnowy na obszarze całego Powiatu – prośba do wszystkich

Niech Państwa nie zdziwią geodeci wykonujące prace w tym roku na obszarze całego Powiatu! Modernizujemy bowiem geodezyjną osnowę szczegółową nawet w najodleglejszych zakątkach. Firma SKB GIS sc. z Olsztyna, która została wytypowana w ramach zamówienia publicznego, najpierw wykona projekt tej modernizacji, a następnie go zrealizuje. Pracownicy tej firmy będą stabilizować nowe znaki geodezyjne. Będą to znaki ziemne, dostosowane do potrzeb stosowania nowoczesnych technik pomiarowych. Znaki te będą służyć potem przez lata geodetom do prowadzenia różnych pomiarów dla potrzeb zarówno mieszkańców, jak i różnych inwestycji. Nie mają one nic wspólnego z granicami działek, ale mogą być na granicach sadowione. Połowa z nich będzie miała charakter ciężkich betonowych słupów o długości około 130 cm sadowionych na betonowych płytach. Druga część będzie znakami lżejszymi. Mam olbrzymią prośbę do wszystkich mieszkańców i posiadaczy nieruchomości na obszarze Powiatu, aby nie stawiać przeszkód geodetom przy tych pracach. To zresztą jest obowiązkiem, wynikającym z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zgodnie bowiem z art. 13, osoby wykonujące prace geodezyjne mają prawo m.in.:

  • wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami,
  • nieodpłatnego umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz urządzeń zabezpieczających te znaki.

Zgodnie zaś z art. 14, właściciel lub inna osoba władająca nieruchomością są obowiązani umożliwić osobom wykonującym prace geodezyjne ich wykonanie. Dodatkowo, zgodnie z art. 15, znaki geodezyjne i urządzenia zabezpieczające te znaki podlegają ochronie, a właściciel lub inna osoba władająca nieruchomością, na której znajdują się znaki geodezyjne, urządzenia zabezpieczające te znaki, są obowiązani nie dokonywać czynności powodujących ich zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie oraz niezwłocznie zawiadomić właściwego starostę o ich zniszczeniu, uszkodzeniu, przemieszczeniu lub zagrażaniu przez nie bezpieczeństwu życia lub mienia. Co więcej, ustawa przewiduje kary zarówno za utrudnianie lub uniemożliwianie wejścia na grunt i wykonania niezbędnych czynności geodecie, a również za uszkadzanie, czy przemieszanie znaków geodezyjnych, jak również nie zawiadamianie starosty o takich sytuacjach (art. 48).

Pracownicy realizujący te prace, oczywiście będą wybierać co do zasady takie miejsca do posadowienia znaków, które nie powinny wadzić posiadaczom nieruchomości, ale mogą zdarzyć się różne sytuacje. Znaki lokalizowane będą przede wszystkim w okolicach granic pasów dróg lub obszarach bezpośrednio przyległych, co nie znaczy, że zawsze. Stąd mój apel o współpracę w tym względzie. Posiadacze nieruchomości, na których znaki zostaną posadowione otrzymają zawiadomienia o umieszczeniu tych znaków, co wiąże się z obowiązkami ochrony, o czym pisałem wyżej. Ochrona ta, jak wyżej przytoczyłem, polega jedynie na nie uszkadzaniu znaków oraz powiadamianiu Starosty (można bezpośrednio do sekretariatu geodezji) o przypadkach uszkodzenia lub przypadkom zagrożenia przez nie bezpieczeństwu. I tu znowu zwracam się z ogromną prośbą, aby bez wahania przyjmować takie zawiadomienia, jeśli zwróci się o to firma. Osnowa geodezyjna bowiem służy finalnie całej naszej społeczności, a również i posiadaczowi danej nieruchomości.

Mariew, Wieruchów i Macierzysz poddane w tym roku modernizacji ewidencji gruntów i budynków

Jak co roku, poddajemy modernizacji ewidencji gruntów i budynków kolejne obręby. Co oznacza modernizacja, znajdą Czytelnicy w innym, już wcześniej opublikowanym felietonie. Przypomnę krótko, że jest to proces, który potrwa do końca roku, a który ma na celu polepszenie jakości danych ewidencyjnych oraz ich aktualizację. Aktualizacja dotyczy przede wszystkim użytków gruntowych, informacji o budynkach, a polepszenie jakości dotyczy przede wszystkim jakości danych o położeniu punktów granicznych, co pozwoli w końcu ustalić powierzchnie działek z ostrością do 1 m2 dla tych działek, które mają je określone dotychczas z ostrością do 1 ara (100 m2). Wyjątkowość tej procedury polega na tym, że informacje o rozpoczęciu prac, terminie wyłożenia projektu operatu ewidencyjnego oraz o zakończeniu modernizacji, publikowane są w trybie obwieszczeniowym, a nie trafiają indywidualnie do posiadaczy nieruchomości. Publikowane one są na oficjalnych stronach urzędów Starostwa i odpowiedniej Gminy, na stronach BIP, w gazecie o zasięgu ogólnokrajowym oraz na tablicach ogłoszeń. Gminy mogą dodatkowo rozpowszechniać te informacje innymi ścieżkami (gazety lokalne, sołtysi, itp.). W ubiegłym roku, na początku tych procedur, zapoczątkowaliśmy dodatkowe spotkania informacyjne z mieszkańcami modernizowanych obrębów. Będziemy je kontynuować i w tym roku dla obrębów Mariew, Wieruchów i Macierzysz. O terminie i miejscu spotkania, w lokalizacji dogodnej dla posiadaczy nieruchomości, dowiedzą się sołtysi z prośbą o rozpowszechnienie tych wieści, a także opublikujemy te informacje na stronie internetowej Starostwa i w mediach społecznościowych i o to samo poprosimy właściwy Urząd Gminy. Myślę, że odbędą się one w okolicach przełomu marca i kwietnia br. Niektórzy posiadacze nieruchomości będą zawiadamiani pocztą indywidualnie tylko w zakresie prac związanych z ustaleniem przebiegu granic nieruchomości które są w ich posiadaniu, jeśli dane o położeniu punktów granicznych okażą się marnej jakości. Potrzeby te będą identyfikowane po przeprowadzeniu analiz przez firmę realizującą prace geodezyjne. Tak, jak to zapoczątkowaliśmy w zeszłym roku, jeszcze niestety jedynie szczątkowo, w tym roku już „pełną parą” mamy zamiar udostępniać projekt operatu ewidencyjnego za pomocą internetu po zalogowaniu się do odpowiedniego Portalu poprzez Profil Zaufany.

To oczywiście nie wszystkie nasze tegoroczne plany. Inne będą jednakże już miały tak powszechnego znaczenia. Mamy do wykonania trochę gleboznawczej klasyfikacji gruntów, zlecania punktowych opracowań geodezyjnych oraz innych prac polepszających jakość prowadzonej bazy danych. Mamy również nadzieję, że docenicie Państwo odwiedzając nas przy różnych okazjach, wysiłek Zarządu Powiatu włożony w nadanie nowej jakości siedzibie starościanej geodezji.