herb

Powiat Warszawski Zachodni

background
background
background

herb

Hala pneumatyczna - nowa inwestycja Powiatu

18.10.2021
wstęga

Zespół Szkół Nr 1 im. Wańkowicza w Błoniu może już pochwalić się nową halą pneumatyczną, która została ustawiona nad boiskiem tuż obok szkoły. W piątek 15 października br.  nastąpiło uroczyste zakończenie kolejnej inwestycji Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Jest to nowoczesna hala pneumatyczna o powierzchni 3000 m2 i wysokości 12 m. Jest to wyjątkowy obiekt sportowy w skali powiatu. Pod dachem  znalazła się 200 metrowa bieżnia lekkoatletyczna, zeskoki do skoku wzwyż i skoku o tyczce, skocznie do skoku w dal, wielofunkcyjne boisko do  piłki ręcznej, po 2 boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę.Uroczystego otwarcia obiektu w obecności przedstawicieli władz gmin z terenu powiatu, radnych powiatu oraz zaproszonych gości i uczniów dokonał  Starosta Warszawski Zachodni Pan Jan Żychliński oraz Dyrektor Szkoły Pan Jacek Cieślak.

Lekkie poszycie oraz wydajny system nadmuchu pozwala na użytkowanie hali w każdych niemal warunkach,  jest odporna na działanie wiatru i śniegu. Warunki panujące wewnątrz hali pneumatycznej są niemal identyczne jak w typowych, tradycyjnych halach sportowych. Hala posiada  systemem podwójnej membrany tj. pomiędzy dwie warstwy materiałów PCV wdmuchiwane jest gorące powietrze, generowane  przez system grzewczo-nadmuchowy. Powłoka, z której wykonane jest przykrycie hali, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie i rozrywanie, odpornością na zmiany warunków atmosferycznych, oraz łatwością usuwania zanieczyszczeń z powierzchni powłoki. Materiał powłoki jest częściowo transparentny w celu umożliwienia korzystania z boiska w dzień bez użycia sztucznego światła. Dzięki postawieniu hali pneumatycznej z bieżni i  boiska z odnowioną nawierzchnią można będzie korzystać cały rok. W okresie jesienno- zimowym będą one osłonięte przez halę pneumatyczną, która zostanie zdemontowana wiosną. Proces ten nie zakłóci w żaden sposób możliwości korzystania z boiska. Użyta technologia umożliwia bowiem wyjątkowo szybki montaż oraz demontaż hali. Cały proces trwa zaledwie jeden dzień. Jest to możliwe dzięki niezwykle lekkiej i elastycznej konstrukcji.

Wdrożenie tego właśnie projektu zostało poprzedzone gruntowną analizą. Zamontowanie hali pneumatycznej jest kilkakrotnie tańsze od budowy hal stałych. Łączna wartość projektu wyniosła: 2 072 161, 76 zł z czego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dofinansowanie wyniosło 1 500 000 zł, a na prace związane z wymianą nawierzchni boiska zostały dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu: „Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2020 w wysokości 70 000 zł,  pozostałe koszty powstania hali pneumatycznej zostały sfinansowane z budżetu Powiatu Warszawskiego Zachodniego.