herb

Powiat Warszawski Zachodni

background
background
background

Kultura

Organizatorami życia kulturalnego w powiecie są domy kultury w poszczególnych gminach, biblioteki publiczne oraz ich filie.

W gminie Błonie takim ośrodkiem kulturalnym jest Centrum Kultury w Błoniu, które stanowi w szerszym wymiarze kontynuację linii programowej prowadzonej przez minione ćwierć wieku w Ośrodku Kultury „Poniatówka”.   Swoją siedzibę mają tutaj   Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej, Biblioteka Publiczna, Błoński Uniwersytet Trzeciego Wieku, kino „Bajka” wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę do projekcji filmów nie tylko w systemie analogowym, ale również w 2D i 3D.

Ważnymi ośrodkami są Dom Kultury „Uśmiech” z Ożarowa Mazowieckiego, który posiada swoje filie w Józefowie i Broniszach, a także Centrum Kultury w Izabelinie, Centrum Kultury w Łomiankach oraz Dom Kultury w Starych Babicach. W miejscach tych cyklicznie organizowane są wernisaże, spotkania autorskie, wystawy, koncerty, warsztaty, spektakle teatralne.

W powiecie organizowanych jest również wiele rożnego rodzaju festynów i zabaw. Niektóre z nich na stale wpisały się w kalendarz imprez. Obok tradycyjnych odpustów czy dożynek organizowane są imprezy plenerowe, takie jak Letni Festiwal „W krainie Chopina” - organizowany przez działające na terenie powiatu Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego przy wsparciu władz powiatu i okolicznych gmin. Impreza odbywa się w okresie letnim. W miejscowościach położonych wokół Puszy Kampinoskiej organizowane są koncerty festiwalowe i imprezy towarzyszące. Imprezą promującą młode talenty muzyczne jest Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego - corocznie organizowany przez Niepubliczną Szkołę Muzyczną w Łomiankach. Dużym zainteresowaniem cieszy się także organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lesznie Festiwal Twórczości Artystycznej FETA. To jedna z niewielu imprez w województwie, na której mogą zaprezentować swoje talenty wokalne, taneczne i instrumentalne zespoły dziecięce i młodzieżowe z placówek szkolnictwa specjalnego. Festyny w Lipkowie czy Kampinosie odbywające się na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej przyciągając corocznie kilka tysięcy ludzi, nawet z odległych zakątków województwa mazowieckiego. Ogromną popularnością cieszy się, organizowany we wrześniu każdego roku powiatowy „Eko-Piknik”.  Przy tej okazji odbywają się liczne wystawy, konkursy i pokazy dla uczestników pikniku, nie brakuje także świetnej zabawy przy dobrej muzyce znanych i lubianych zespołów muzycznych.